Zgoda Ministra Zdrowia na wydanie zezwolenia przez Wojewódzkiego Inspektora

Adam Szurpicki28 października 2017Komentarze (0)

Ten temat powtarza się dość często w kierowanych do mnie zapytaniach. Po wejściu w życie aktualnie obowiązujących przepisów zwracacie się o pomoc w przygotowaniu takich wniosków.

Zacznijmy od tego:  Kiedy można skorzystać z przedmiotowego trybu?

Właśnie wówczas, gdy mając ograniczenia demograficzne i odległościowe nie uzyskasz zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej.

Przypominam: więcej niż 3000 mieszkańców przypadających na jedną aptekę, odległość co najmniej 500 metrów. Liczbę mieszkańców na dzień złożenia wniosku określa się na podstawie aktualnych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Możesz wystąpić o zezwolenie na prowadzenie apteki. Wszystko wygląda bajecznie i prosto. Tylko, że w praktyce takie miejsca to chyba ewenement.

Oczywiście dopuszczalne jest otwarcie apteki, pomimo mniejszej liczby mieszkańców przypadających na aptekę. W tym wypadku decyduje większa odległość. Jaka?

Określono ją na 1000 metrów. Ok, ale jak mam to obliczyć?

Mówimy tu o linii prostej liczonej od wejść do izb ekspedycyjnych aptek.

Powiedzmy, że nie spełniasz powyższych wymagań w zakresie odległości i ilości mieszkańców.

Właśnie w tym przypadku możesz wystąpić do Ministra Zdrowia o wyrażenie zgody na wydanie  przez WIF zezwolenia na prowadzenie apteki z pominięciem ograniczeń ustawowych. Powodem jest  ważny interes pacjentów i konieczność zapewnienia im dostępu do produktów leczniczych.

Następnie Minister jest obowiązany zwrócić się do Inspektora Farmaceutycznego oraz wójta/burmistrza/prezydenta miasta celem zasięgnięcia opinii właściwych ze względu na planowaną lokalizację apteki.

Celem tej opinii jest wskazanie, czy rzeczywiście otwarcie apteki ogólnodostępnej, pomimo nie spełnienia wymogów ustawowych, jest uzasadnione i konieczne.

Muszą to być dwie pozytywne opinie.

Wójt/burmistrz/prezydent miasta ma 30 dni na wydanie opinii. Termin liczony jest od dnia otrzymania wniosku z WIF.

Sam Minister wyraża zgodę lub jej odmawia także w terminie 30 dni. Jednak termin liczy się od dnia otrzymania opinii Wojewódzkiego Inspektora i  odpowiedniego organu samorządu.

Tu właśnie istotne jest właściwe skonstruowanie wniosku i powołana w nim argumentacja.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Adam Szurpicki

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Adam Szurpicki w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Adam Szurpicki Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

  Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Adam Szurpicki z siedzibą w Wrocławiu.

  Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem adamszurpicki@wp.pl

  Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: