Miałem przyjemność wspierać Klientów w przygotowaniu wniosków o wyrażenie takiej zgody.
Musieliśmy przecierać szlaki wspólnie, a tzw. gotowca nie było (i chyba nadal nie ma).
Przygotowując wniosek w sierpniu ubiegłego roku, nie było nawet żadnego oficjalnego stanowiska Ministerstwa Zdrowia z wytycznymi.
Z początkiem roku, po zakończonej „nowej procedurze” uzyskania zezwolenia z pominięciem ograniczeń ustawowych okazało się, że jeden z tych przygotowanych wniosków był pierwszym w Polsce. 😊
Jest pewna w związku z tym satysfakcja. Być pierwszym. Z informacji odnalezionych w sieci wiem, że do końca tamtego roku były rozpatrywane trzy takie wnioski.
Jedno było pewne – z racji szczebla ministerialnego zgodę na wydanie zezwolenia otrzyma nieznaczna część farmaceutów.
Ministerstwo stoi na stanowisku, że „wyrażenie zgody na odstąpienie od wymogów demograficznych i geograficznych stanowi kwestię wtórną wobec procedury rozpatrywania wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej”
Stanowisko zajdziesz tutaj.
Jak wskazuje, tryb ten nie może zastępować zwykłej procedury „oceny wniosku o wydanie nowego zezwolenia, do czego uprawnieni są wojewódzcy inspektorzy farmaceutyczni”. Nie można zastosować odstąpienia bez uprzedniego wystąpienia z wnioskiem złożonym w ramach standardowej procedury.
Uważam to za zbyt daleko idące. Widać, że trzeba petentów odstraszyć.
Przecież nikt występując o zgodę i nie wiedząc czy ją uzyska, nie złoży kompletnej dokumentacji ponosząc nakłady finansowe.
Zgadzam się, że tryb ten nie może stanowić obejścia podstawowych przepisów lub kształtować dodatkowy tryb uzyskania zezwolenia. Jednak farmaceuta nie zleci przygotowania pewnych dokumentów i nie zawrze umowy najmu lokalu w obliczu tylko potencjalnej możliwości uzyskania zezwolenia.
Z pewnością regulacja ta powinna zostać doprecyzowana.
Przy obecnych rozwiązaniach Wojewódzkie Inspektoraty będą robiły wszystko aby odsyłać zainteresowanych z kwitkiem. Tym bardziej, że większość z Was często kontaktuje się z Inspekcją. A przecież słowna odpowiedź do odpowiedzialności indywidualnej nie prowadzi. Zdecydowanie bardziej wskazane jest formalne pismo.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }