Nie wiem jak wnikliwie wczytałeś się w projekt noweli ustawy. Z nowych rozwiązań mamy instytucję przeniesienia zezwolenia na inny podmiot z wykorzystaniem nabycia apteki w trybie art.551 k.c.
Co to oznacza?
Art. 551 k.c. czyli jak farmaceuta sprzeda i kupi aptekę
Art. 551 k.c. mówi o przedsiębiorstwie jako zorganizowanym zespole składników materialnych i niematerialnych. Jest tam wyszczególnienie co się na to składa. Z tego głównie przepisu korzysta się, aby nabyć przedsiębiorstwo np. działalność jednoosobową.
Właśnie to byłoby najprostsze rozwiązanie, aby kupić lub wnieść aportem aptekę do spółki. W obecnym stanie prawnym jest to niemożliwe. Zezwolenie nie przejdzie na spółkę. Musi ona występować o nowe zezwolenie. Przeniesiesz wyłącznie jej majątek.
W nowej regulacji powstała taka możliwość. Wynika to wprost z treści.
W jednym przypadku dotyczy to właśnie zbycia apteki przez spadkobiercę. Wówczas inny farmaceuta (lub spółka farmaceutów) aptekę nabędzie.
Teraz najważniejsze: jeśli będzie ją prowadził pod tym samym adresem, nie będziemy stosowali przy wydawaniu zezwolenia ograniczeń geo- i demograficznych.
Kolejna możliwość to nabycie od podmiotu posiadającego zezwolenie na prowadzenie apteki.
Jednocześnie wskazano, że uczestnikami przeniesienia zezwolenia jest nabywca i zbywca.
Opłata za przeniesienie wyniesie 20% opłaty za wydanie zezwolenia (jak w przypadku zmiany).
Wszystko super – powiesz. Jednak nabywca musi być farmaceutą (spółką farmaceutów) i przyjąć wszystkie warunki zawarte w zezwoleniu.
Jakaś opcja jednak powstała.
Adam Szurpicki
radca prawny
Zdjęcie: Lukasz Radziejewski
***
Istotna nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne – tzw. ADA 2.0.
Po sześciu latach od nowelizacji potocznie zwanej: „apteka dla aptekarza” projektowane są kluczowe zmiany w kontekście przejmowania kontroli.
Warto się z nimi zapoznać – skoro będą miały wpływ na kupno/sprzedaż aptek.
Odnajdziesz je w ustawie o zmianie ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz niektórych innych ustaw [Czytaj dalej…]
{ 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Dzień dobry
A jak to sie bedzie miało w przypadku gdy farmaceuta bedzie chciał kupić sp z oo ?? Bedzie to wyglądało na zasadzie kupna majątku a zezwolenie bedzie przepisane na farmaceutę (jdg) a spółka zostaje w rękach obecnego właściciela ?
Dzień dobry Panie Marcinie,
zapraszam do kontaktu e-mail.
Witam. A jak to sie ma jak wlascicielka farmaceutka chce tylko zbyc zazwolenie do prowadzenia obecnej w pelni wyposazonej apteki, a lokal wynajac? Ile kosztuje nabywce takie zezwolenie od wobecnego wlasiciela?
Witam,
co kryje się pod pojęciem przejęcia zezwolenia w przypadku nabycia apteki od spółki zoo przez farmaceutę? Jakie zobowiązania przejmuje przyszly nabywca? Czy odpowiada finansowo za nieprawidłowo zrealizowane recepty w latach poprzedniego właściciela ? Czy odpowiada za uchybienia stwierdzone w aptece w przypadku kontroli WIF?
Dzień dobry,
dziękuję za komentarz. Zapraszam do kontaktu e-mail.
Dzień dobry,
proszę o informację w przypadku kupna działającej apteki od farmaceuty prowadzącego DG przez farmaceutę, również prowadzącego DG. Nie chciałabym zawieszać działalności apteki. Jakie zobowiązania przejmuje przyszły nabywca? Czy odpowiada finansowo za nieprawidłowo zrealizowane recepty w latach poprzedniego właściciela ? Czy odpowiada za uchybienia stwierdzone w aptece w przypadku kontroli WIF? Co powinno być zawarte w umowie, żeby zagwarantować sobie brak przyszłych roszczeń ze strony tych instytucji?
Dzień dobry. Bardzo dziękuję za komentarz. Aby rozwiać Pani wątpliwości, proszę o kontakt bezpośredni e-mail lub telefoniczny. Pozdrawiam !