Jak farmaceuta sprzeda i kupi aptekę

Adam Szurpicki29 grudnia 20167 komentarzy

Nie wiem jak wnikliwie wczytałeś się w projekt noweli ustawy. Z nowych rozwiązań mamy instytucję przeniesienia zezwolenia na inny podmiot z wykorzystaniem nabycia apteki w trybie art.551 k.c.

Co to oznacza?

Jak farmaceuta sprzeda i kupi aptekę

Art. 551 k.c. czyli jak farmaceuta sprzeda i kupi aptekę

Art. 551 k.c. mówi o przedsiębiorstwie jako zorganizowanym zespole składników materialnych i niematerialnych. Jest tam wyszczególnienie co się na to składa. Z tego głównie przepisu korzysta się, aby nabyć przedsiębiorstwo np. działalność jednoosobową.

Właśnie to byłoby najprostsze rozwiązanie, aby kupić lub wnieść aportem aptekę do spółki. W obecnym stanie prawnym jest to niemożliwe. Zezwolenie nie przejdzie na spółkę. Musi ona występować o nowe zezwolenie. Przeniesiesz wyłącznie jej majątek.

W nowej regulacji powstała taka możliwość. Wynika to wprost z treści.

W jednym przypadku dotyczy to właśnie zbycia apteki przez spadkobiercę. Wówczas inny farmaceuta (lub spółka farmaceutów) aptekę nabędzie.

Teraz najważniejsze: jeśli będzie ją prowadził pod tym samym adresem, nie będziemy stosowali przy wydawaniu zezwolenia ograniczeń geo- i demograficznych.

Kolejna możliwość to nabycie od podmiotu posiadającego zezwolenie na prowadzenie apteki.

Jednocześnie wskazano, że uczestnikami przeniesienia zezwolenia jest nabywca i zbywca.

Opłata za przeniesienie wyniesie 20% opłaty za wydanie zezwolenia (jak w przypadku zmiany).

Wszystko super – powiesz. Jednak nabywca musi być farmaceutą (spółką farmaceutów) i przyjąć wszystkie warunki zawarte w zezwoleniu.

Jakaś opcja jednak powstała.

Adam Szurpicki
radca prawny

Zdjęcie: Lukasz Radziejewski

***

Istotna nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne – tzw. ADA 2.0.

Po sześciu latach od nowelizacji potocznie zwanej: „apteka dla aptekarza” projektowane są kluczowe zmiany w kontekście  przejmowania kontroli.

Warto się z nimi zapoznać – skoro będą miały wpływ na kupno/sprzedaż aptek.

Odnajdziesz je w ustawie o zmianie ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz niektórych innych ustaw [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Adam Szurpicki

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Adam Szurpicki w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Marcin k 4 maja, 2017 o 22:07

  Dzień dobry
  A jak to sie bedzie miało w przypadku gdy farmaceuta bedzie chciał kupić sp z oo ?? Bedzie to wyglądało na zasadzie kupna majątku a zezwolenie bedzie przepisane na farmaceutę (jdg) a spółka zostaje w rękach obecnego właściciela ?

  Odpowiedz

  Adam Szurpicki 13 maja, 2017 o 14:42

  Dzień dobry Panie Marcinie,
  zapraszam do kontaktu e-mail.

  Odpowiedz

  Maria 2 października, 2017 o 14:51

  Witam. A jak to sie ma jak wlascicielka farmaceutka chce tylko zbyc zazwolenie do prowadzenia obecnej w pelni wyposazonej apteki, a lokal wynajac? Ile kosztuje nabywce takie zezwolenie od wobecnego wlasiciela?

  Odpowiedz

  Tom3012 7 stycznia, 2018 o 21:50

  Witam,
  co kryje się pod pojęciem przejęcia zezwolenia w przypadku nabycia apteki od spółki zoo przez farmaceutę? Jakie zobowiązania przejmuje przyszly nabywca? Czy odpowiada finansowo za nieprawidłowo zrealizowane recepty w latach poprzedniego właściciela ? Czy odpowiada za uchybienia stwierdzone w aptece w przypadku kontroli WIF?

  Odpowiedz

  Adam Szurpicki 9 stycznia, 2018 o 11:59

  Dzień dobry,
  dziękuję za komentarz. Zapraszam do kontaktu e-mail.

  Odpowiedz

  Małgorzata 27 października, 2019 o 17:57

  Dzień dobry,
  proszę o informację w przypadku kupna działającej apteki od farmaceuty prowadzącego DG przez farmaceutę, również prowadzącego DG. Nie chciałabym zawieszać działalności apteki. Jakie zobowiązania przejmuje przyszły nabywca? Czy odpowiada finansowo za nieprawidłowo zrealizowane recepty w latach poprzedniego właściciela ? Czy odpowiada za uchybienia stwierdzone w aptece w przypadku kontroli WIF? Co powinno być zawarte w umowie, żeby zagwarantować sobie brak przyszłych roszczeń ze strony tych instytucji?

  Odpowiedz

  Adam Szurpicki 28 października, 2019 o 12:15

  Dzień dobry. Bardzo dziękuję za komentarz. Aby rozwiać Pani wątpliwości, proszę o kontakt bezpośredni e-mail lub telefoniczny. Pozdrawiam !

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Adam Szurpicki Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

  Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Adam Szurpicki z siedzibą w Wrocławiu.

  Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem adamszurpicki@wp.pl

  Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: