Istotna nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne – tzw. ADA 2.0.

Adam Szurpicki21 lipca 2023Komentarze (0)

Nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne

Po sześciu latach od nowelizacji potocznie zwanej: „apteka dla aptekarza” projektowane są kluczowe zmiany w kontekście  przejmowania kontroli.

Warto się z nimi zapoznać – skoro będą miały wpływ na kupno/sprzedaż aptek.

Odnajdziesz je w ustawie o zmianie ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz niektórych innych ustaw.

Zacznijmy od tego, że w ekspresowym tempie przepisy zostały przyjęte w Sejmie. Odbyło się to w połowie lipca (11-13.07.2023 r.). Projekt już trafił do Senatu. Jest to druk numer 1066.

Zapoznasz się z nim tu.Nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne

Warto zwrócić uwagę na dodanie nowych ustępów w art. 99 ustawy  tj. 3aa, 3ab.

Projekt zakłada również nowe przesłanki cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej. W art. 103 ustawy Prawo Farmaceutyczne projektowane są nowe ustępy: ust. 2a – 2d

Dodatkowo przewidziano karę pieniężną nakładaną przez Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego. Znajdzie się ona w nowym art. 127 cd.  Zakres kwot to od 50 000 zł do 5 000 000 zł.

Wszystko zależy od kolejnych etapów procesu legislacyjnego. Czy  Senat zaproponuje poprawki? Przekonamy się.

Posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności w Senacie zaplanowane jest na dzień 25.07.2023 r. Druk 1066 będzie więc przedmiotem prac za dosłownie kilka dni.

Jeśli tempo prac nie spadnie, to pozostanie podpis Prezydenta i ogłoszenie. W projekcie przewidziano wyłącznie 14 dniowy termin na wejście w życie przepisów, licząc od dnia ogłoszenia ustawy.

Podkreślenia wymaga, że znalazł się przepis wskazujący do jakich „przejęć” będą miały zastosowanie nowe przepisy. Zgodnie z art. 12 projektu: art. 99 ust. 3aa i 3ab ustawy zmienianej w art. 2 stosuje się do przejęcia kontroli, które nastąpiło po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy.

Do postępu prac nad projektem będę jeszcze wracał!

Adam Szurpicki
radca prawny

Autor zdjęcia: JacquesTiberi

***

Pierwsze zgłoszenie informacji do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych

Nie wiem czy zastanawiałeś się nad tym obowiązkiem, ale prowadząc aptekę w formie spółki powinieneś śledzić pewne zmiany przepisów.

Chociażby w zakresie konieczności dokonania zgłoszeń do odpowiednich rejestrów [Czytaj dalej…]

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 600 337 887e-mail: a.szurpicki@szurpiccy.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Adam Szurpicki Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Adam Szurpicki z siedzibą w Wrocławiu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem adamszurpicki@wp.pl

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: