Nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne
Po sześciu latach od nowelizacji potocznie zwanej: „apteka dla aptekarza” projektowane są kluczowe zmiany w kontekście przejmowania kontroli.
Warto się z nimi zapoznać – skoro będą miały wpływ na kupno/sprzedaż aptek.
Odnajdziesz je w ustawie o zmianie ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz niektórych innych ustaw.
Zacznijmy od tego, że w ekspresowym tempie przepisy zostały przyjęte w Sejmie. Odbyło się to w połowie lipca (11-13.07.2023 r.). Projekt już trafił do Senatu. Jest to druk numer 1066.
Zapoznasz się z nim tu.
Warto zwrócić uwagę na dodanie nowych ustępów w art. 99 ustawy tj. 3aa, 3ab.
Projekt zakłada również nowe przesłanki cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej. W art. 103 ustawy Prawo Farmaceutyczne projektowane są nowe ustępy: ust. 2a – 2d
Dodatkowo przewidziano karę pieniężną nakładaną przez Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego. Znajdzie się ona w nowym art. 127 cd. Zakres kwot to od 50 000 zł do 5 000 000 zł.
Wszystko zależy od kolejnych etapów procesu legislacyjnego. Czy Senat zaproponuje poprawki? Przekonamy się.
Posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności w Senacie zaplanowane jest na dzień 25.07.2023 r. Druk 1066 będzie więc przedmiotem prac za dosłownie kilka dni.
Jeśli tempo prac nie spadnie, to pozostanie podpis Prezydenta i ogłoszenie. W projekcie przewidziano wyłącznie 14 dniowy termin na wejście w życie przepisów, licząc od dnia ogłoszenia ustawy.
Podkreślenia wymaga, że znalazł się przepis wskazujący do jakich „przejęć” będą miały zastosowanie nowe przepisy. Zgodnie z art. 12 projektu: art. 99 ust. 3aa i 3ab ustawy zmienianej w art. 2 stosuje się do przejęcia kontroli, które nastąpiło po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy.
Do postępu prac nad projektem będę jeszcze wracał!
Adam Szurpicki
radca prawny
Autor zdjęcia: JacquesTiberi
***
Pierwsze zgłoszenie informacji do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych
Nie wiem czy zastanawiałeś się nad tym obowiązkiem, ale prowadząc aptekę w formie spółki powinieneś śledzić pewne zmiany przepisów.
Chociażby w zakresie konieczności dokonania zgłoszeń do odpowiednich rejestrów [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }