Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne (druk nr 3653) została ogłoszona w Dzienniku Ustaw.
Jak już wspominałem w innym wpisie, rozszerzono katalog produktów leczniczych, które są dostępne w aptece dla podmiotów innych niż pacjenci lub podmioty wykonujące działalność leczniczą.
Objęło to wszystkie produkty lecznicze dostępne bez recepty (OTC), z wyłączeniem produktów zawierających substancje psychoaktywne, określone w przepisach wydanych na podstawie art. 71a ust. 5 Prawa farmaceutycznego.
W artykule tym mowa jest o produktach leczniczych, których obrót jest dodatkowo ograniczony (pseudoefedryna, kodeina, dekstrometorfan).
Zbycie tych produktów leczniczych będzie mogło podlegać ograniczeniu także ze względu na zawartość w nich substancji czynnych określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 86a ust. 6 Prawa farmaceutycznego, które z uwagi na dawkowanie lub możliwość wystąpienia działań niepożądanych mogą negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo lub skuteczność stosowania produktów leczniczych.
Ustawa weszła w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Link do treści: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20190001542
Adam Szurpicki
radca prawny
Photo by Kelly Sikkema on Unsplash
***
Czy ograniczenia (geo)demograficzne stosuje się przy sprzedaży apteki?
Jak z pewnością wiesz, ograniczenia istnieją. Tylko jak to z nimi jest?
Rzecz podstawowa: Nie otworzysz apteki ogólnodostępnej jeśli na dzień wydawania zezwolenia odległość od miejsca planowanej lokali do najbliższej apteki jest mniejsza niż 500 m, a liczba mieszkańców przypadających na jedną aptekę w gminie mniejsza niż 3000 osób [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }