Apteka dla aptekarza weszła w życie!

Adam Szurpicki25 czerwca 2017Komentarze (0)

To już dziś. Nowelizacja obowiązuje. Jeden z kluczowych dni dla branży aptekarskiej. W zasadzie można powiedzieć, że to najbardziej wyczekany dzień dla zwolenników ustawy. Dla „niezachwyconych” to pierwszy dzień rzeczywistości, na którą się nie godzili.

Niektóre Wojewódzkie Inspektoraty pracowały nawet w sobotę 24 czerwca. Odpracowywały wolne dni. Z pewnością wiele osób z tego skorzystało i próbowało podejmować czynności za starego porządku prawnego.

Bardzo jestem ciekaw jaka praktyka działania Inspektoratów wykrystalizuje się w najbliższych miesiącach. Czy aptekarze będą zobowiązani do informowania Inspektoratów o każdej zmianie udziałowców? Myślę tu o spółkach, które uzyskały zezwolenia w poprzednim porządku prawnym.

Czy zbycie udziałów lub wkładów w tych spółkach będzie sankcjonowane? Czy zostanie wprowadzony minimalny procent  udziałowców będących farmaceutami?

Oczywiście mam swoją opinię w tym zakresie.

Wszystko sprowadza się do zaleceń, instrukcji oraz procedur ukształtowanych w Ministerstwie lub w Głównym Inspektoracie Farmaceutycznym. Jak mówi moja córka – „to się okaże”. 😉

Jednak mam przeczucie, że pojawią się także sprawy wymagające wdania się w spór z Inspekcją. Chociażby odwołując się od niekorzystnego roztrzygnięcia.

Trzeba będzie poczekać na dorobek orzeczniczy w pewnych sprawach, głosy doktryny, dostępne publikacje w zakresie prawa farmaceutycznego. Im więcej osób podejmie walkę, tym szybciej dowiemy się o rozstrzygnięciach sądów administracyjnych.

Część z Was z pewnością próbowała przekształcić jednoosobową działalność w spółkę z o.o. lub złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na prowadzenie apteki (niejednokrotnie z brakami).

Nie zawsze walka z czasem była wygrana. Próbowaliście ugrać choć kilka dni i przedłużaliście trwające postępowania. Chociażby odbierając korespondencję w ostatnim dniu terminu. 🙂 Bywało, że Wojewódzki Inspektor Ci odmówił i nie uzwględnił wniosku np. o zawieszenie postępowania lub przedłużenie terminu.

Dużą część z Was w miarę jak upływał czas do wejścia w życie nowelizacji wznosiła budynki z przeznaczeniem pod apteki. Często z sukcesem. Przeciwności i zwrotów akcji było pełno. Tak jak nieprzespanych nocy. Samo życie…

Od dziś pojawiają się więc ograniczenia w prowadzeniu tego biznesu. Jednak z pewnością przedsiębiorczy aptekarze sobie poradzą.

W kolejnych wpisach będę opisywał dokładnie wprowadzone zmiany.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Adam Szurpicki

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Adam Szurpicki w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Adam Szurpicki Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

  Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Adam Szurpicki z siedzibą w Wrocławiu.

  Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem adamszurpicki@wp.pl

  Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: