Ten dzień nastał!
Od dzisiaj – 9 lutego 2019 r. podmioty mają obowiązek umieszczania na opakowaniach produktów leczniczych unikalnego identyfikatora oraz zabezpieczenia przed naruszeniem opakowania. Dotyczy to niemal wszystkich produktów wydawanych z przepisu lekarza i określonych produktów wydawanych bez recepty.
Obowiązki te nakłada Rozporządzenie Komisji (UE). Nie ma konieczności wprowadzenia dodatkowych regulacji, skutek działania Rozporządzenia jest bezpośredni.
By przeciwdziałać obecności sfałszowanych produktów leczniczych w dystrubucji wprowadzono zabezpieczenia, które z całym systemem baz gromadzących informację o produktach leczniczych z obszaru całej Unii, stanowią dobre narzędzie do ich wyeliminowania z obrotu.
Pacjent może mieć pewność, że leki, które otrzymuje w aptece pochodzą z legalnego źródła dystrybucji. Nie powinno to oczywiście wpływać na ich dostępność.
Co muszę wiedzieć, jako podmiot prowadzący aptekę?
Mianowicie będziesz miał do czynienia z trzema rodzajami produktów:
- nie posiadających zabezpieczeń, które zostały zwolnione do obrotu przed dniem 9 lutego 2019r. Nie podpadają pod Rozporządzenia Delegowane. Bedą wydawane aż do upływu terminu ważności.
- posiadają zabezpieczenia, jednak z racji daty ich zwolnienia do obrotu (przed dniem 9 lutego 2019r.) informacje o nich nie zostały wprowadzone do bazy. Wydając lek przy zeskanowaniu kodu pojawi się ostrzeżenie – alert. Możesz wydać taki lek, ponieważ serie leków zwolnione do obrotu przed dniem 9 lutego 2019r. o nie podlegają obowiązkowi serializacji.
- zwolnione do obrotu od dnia dzisiejszego (9 lutego 2019 r.) posiadające zabezpieczenia. Informacje powinny zostać wprowadzone do bazy gromadzącej informacje z terenu Unii. Podlegają obowiązkom nałożonym przez Rozporządzenie.
W związku z wejściem w życie obowiązku serializacji warto odwiedzić stronę Krajowej Organizacji Weryfikacji Autentyczności Leków. Znajdziesz tam komunikat odnośnie sposobu wydawania leków. Pojawiają się także aktualności, z którymi warto się zapoznać.
Do tematu będę wracał.
Adam Szurpicki
radca prawny
Photo by Roberto Sorin on Unsplash
***
Podatek VAT przy sprzedaży apteki jako przedsiębiorstwa
Podatki trzeba płacić.
Choć czasem możesz „załapać” się na zwolnienie. W szczególności jest to istotne przy zbyciu przedsiębiorstwa.
Zgodzisz się ze mną, że przy sprzedaży apteki, która dobrze funkcjonuje taki VAT nie byłby małą kwotą. Mógłbyś lepiej zagospodarować te środki [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }