Czy warto? Przypomniałem sobie te znane hasło reklamowe. 😉 Myślę, że wiesz jakie.
Chciałem dziś Ci nakreślić jak to będzie wyglądało po wejściu w życie nowelizacji.
Wcześniejszy projekt, o którym pisałem tu, nie zawierał wielu postanowień obecnych w nowelizacji przygotowanej w grudniu.
Ważniejsze zmiany opisałem we wpisie: Nowelizacja prawa farmaceutycznego – duże zmiany w projekcie.
Zwróć uwagę, że ustawodawca wyłączył z zastosowania wiele przepisów kodeksu spółek handlowych. Właśnie tych, które dotyczą sukcesji zarówno w wyniku przekształcenia, jak i w wyniku połączenia lub podziału. O te postanowienia mi chodzi:
Do zezwoleń, o których mowa w ust. 1, nie stosuje się przepisów:
1) art. 494 § 2 i art. 531 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych;
2) art. 553 § 2 Kodeksu spółek handlowych w przypadku przekształcenia spółki, o której mowa w art. 860 Kodeksu cywilnego w spółkę handlową oraz przekształcenia, o którym mowa w art. 551 § 1 Kodeks spółek handlowych, chyba że spółka powstała w wyniku przekształcenia spełnia warunki, o których mowa w ust. 4 pkt 2 a nie zachodzą przesłanki z ust. 3a,
W uzasadnieniu do projektu czytamy: „Zmiana wprowadzana w art. 99 ust. 2a koresponduje z możliwością przewidzianą w art. 553 § 2 k.s.h. polegającą na tym, że ustawa przewiduje, że spółka przekształcona nie pozostaje podmiotem zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem.”
Jednocześnie wyraźnie wskazano, że gdy przeksztalcenie nastąpi w formę prawną, która jest niedopuszczalna zezwolenie wygasa. To poważna konsekwencja.
Przypominam – nie można bedzie prowadzić działalności aptecznej także w formie spółki komandytowej.
Co więc pozostało? Przecież może zdarzyć się, że spróbujesz przekształcić spółkę, a w trakcie wejdą nowe przepisy. Czy Inspektoraty będą uwzględniały, że wszczęcie postępowania rejestrowego nastapiło za poprzedniego brzmienia ustawy? To także jedno z najczęstszych waszych wątpliwości.
Jeśli zastanawiasz się nad przekształceniem, zapraszam Cię do kontaktu.
Mamy jeszcze trochę czasu do wejścia w życie zmian. Podejmować działania należy rozważnie, ale zdecydowanie.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }