Czy warto przekształcić aptekę w spółkę z o.o. ? – w nowelizacji prawa farmaceutycznego

Adam Szurpicki20 grudnia 2016Komentarze (0)

Czy warto?  Przypomniałem sobie te znane hasło reklamowe. 😉 Myślę, że wiesz jakie.

Chciałem dziś Ci nakreślić jak to będzie wyglądało po wejściu w życie nowelizacji.

Wcześniejszy projekt, o którym pisałem tu, nie zawierał wielu postanowień obecnych w nowelizacji przygotowanej w grudniu.

Ważniejsze zmiany opisałem we wpisie: Nowelizacja prawa farmaceutycznego – duże zmiany w projekcie.

Zwróć uwagę, że ustawodawca wyłączył z zastosowania wiele przepisów kodeksu spółek handlowych. Właśnie tych, które dotyczą sukcesji zarówno w wyniku przekształcenia, jak i w wyniku połączenia lub podziału. O te postanowienia mi chodzi:

Do zezwoleń, o których mowa w ust. 1, nie stosuje się przepisów:

1) art. 494 § 2 i art. 531 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych;

2) art. 553 § 2 Kodeksu spółek handlowych w przypadku przekształcenia spółki, o której mowa w art. 860 Kodeksu cywilnego w spółkę handlową oraz przekształcenia, o którym mowa w art. 551 § 1 Kodeks spółek handlowych, chyba że spółka powstała w wyniku przekształcenia spełnia warunki, o których mowa w ust. 4 pkt 2 a nie zachodzą przesłanki z ust. 3a,

W uzasadnieniu do projektu czytamy: „Zmiana wprowadzana w art. 99 ust. 2a koresponduje z możliwością przewidzianą w art. 553 § 2 k.s.h. polegającą na tym, że ustawa przewiduje, że spółka przekształcona nie pozostaje podmiotem zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem.”

Jednocześnie wyraźnie wskazano, że gdy przeksztalcenie nastąpi w formę prawną, która jest niedopuszczalna zezwolenie wygasa. To poważna konsekwencja.

Przypominam – nie można bedzie prowadzić działalności aptecznej także w formie spółki komandytowej.

Co więc pozostało? Przecież może zdarzyć się, że spróbujesz przekształcić spółkę, a w trakcie wejdą nowe przepisy. Czy Inspektoraty będą uwzględniały, że wszczęcie postępowania rejestrowego nastapiło za poprzedniego brzmienia ustawy? To także jedno z najczęstszych waszych wątpliwości.

Jeśli zastanawiasz się nad przekształceniem, zapraszam Cię do kontaktu.

Mamy jeszcze trochę czasu do wejścia w życie zmian. Podejmować działania należy rozważnie, ale zdecydowanie.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Adam Szurpicki

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Adam Szurpicki w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Adam Szurpicki Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

  Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Adam Szurpicki z siedzibą w Wrocławiu.

  Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem adamszurpicki@wp.pl

  Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: