W ostatnim wpisie przywołałem stanowisko Ministerstwa Zdrowia odnośnie stosowania przepisów „apteki dla aptekarza”.
Znajduje się on tu.
Wspominałem, że pojawiła się zgoła odmienna opinia. Została ona przygotowana na zlecenie Związku Aptekarzy Pracodowców Polskich Aptek.
W dokumencie możemy odnaleźć argumenty, że wystąpienie o zmianę zezwolenia wydanego pod rządami poprzedniej ustawy jest nową sprawą, która dotyczy nowego stanu faktycznego. Tym samym, w przypadku postępowań o wydanie lub zmianę zezwolenia na prowadzenie apteki, które zostały wszczęte po dniu 25 czerwca 2017 r., stosuje się przepisy nowe.
Przyjęcie odmiennej interpretacji powodowałoby obejście postanowień apteki dla aptekarza. Autor opinii nie podziela więc stanowiska Ministra Zdrowia.
Reasumując: Jeśli przedsiębiorca wystąpi o zmianę zezwolenia wydanego przez wejściem w życie AdA, to obowiązują go aktualne przepisy prawa farmaceutycznego, a organy Inspekcji Farmaceutycznej mogą mu odmówić zmiany zezwolenia.
Opinię prawną odnajdziesz pod tym adresem.
Adam Szurpicki
radca prawny
Photo by Evan Dennis on Unsplash
***
Zakaz łączenia działalności leczniczej z prowadzeniem apteki ogólnodostępnej
Jeśli prowadzisz aptekę oraz działalność leczniczą, z pewnością cokolwiek słyszałeś o obowiązkach, które należy wykonać do dnia 1 sierpnia tego roku. Jest to konsekwencja zmian przepisów, jeszcze z roku 2018.
W ustawie o działalności leczniczej oraz ustawie prawo farmaceutyczne zostały wprowadzone regulacje, które uniemożliwiają jednoczesne prowadzenie np. działalności leczniczej oraz apteki ogólnodostępnej [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }