Chciałbym opisać Ci jeden z problemów prawnych, z którym spotykają się moi Klienci. Na szczęście sprawy te dzięki właściwym działaniom nie mają swego finału w sądzie lub przed organami Inspekcji Farmaceutycznej, ale oczywiście mogłyby. Wpis „ku przestrodze”.
Trzeba się dwukrotnie zastanowić przed podejmowaniem pewnych decyzji, aby skutki nie okazały się tragiczne. Warto czasem pokusić się o konsultację, aby w rezultacie nie stracić czasu i pieniędzy.
Do rzeczy 🙂
Sprzedaż spółki jawnej posiadającej zezwolenie na prowadzenie apteki
Spółka chciała dokonać zmiany zezwolenia w zakresie firmy spółki (zaznaczam, że była to spółka jawna). Nic nadzwyczajnego. Przecież tak się nieraz dzieje. Podjęto uchwałę celem zmiany umowy spółki, wypełniono obowiązki w Krajowym Rejestrze Sądowym i spółka otrzymała zmianę wpisu.
Po złożonym wniosku o zmianę zezwolenia, Wojewódzki Inspektor wezwał podmiot do przedstawienia oświadczenia o posiadaniu prawa wykonywania zawodu farmaceuty przez wspólnika, który pojawił się w nazwie spółki. Przeprowadzone zmiany były wynikiem nabycia praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej.
Spółka podniosła, że uzyskała zezwolenie na prowadzenie apteki przed wejściem w życie ustawy z 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne (ADA), która to wprowadziła przepis obligujący, aby w spółce jawnej występowali wyłącznie farmaceuci posiadający prawo wykonywania zawodu, o którym mowa w art. 4 i 4 b ustawy o izbach aptekarskich.
Inspektorat ostatecznie odmówił spółce zmiany zezwolenia. Wspólnicy podjęli decyzję o odwołaniu.
Co na to Główny Inspektorat?
GIF odwołał się do przepisów obowiązujących w chwili wydawania decyzji zmieniającej – czyli obecnych regulacji. Wskazał także, że z uwagi na brak wyraźnej regulacji w przepisach intertemporalnych (przejściowych) trzeba stosować przepisy prawa farmaceutycznego aktualnie obowiązujące.
Z uwagi na to, że Spółka wystąpiła o zmianę firmy w związku ze zmianą wspólnika, którego nazwisko znajduje się w nazwie organ zobligowany był zbadać, czy tenże wspólnik jest farmaceutą w kontekście brzmienia art. 99 ust. 4 pkt 2 ustawy prawo farmaceutyczne.
Dodam, że w takim przypadku badanie organu spełnienia obowiązków nałożonych przez prawo w postępowaniu o zmianę zezwolenia podyktowane jest zakresem wniosku. W tym przypadku firmy.
Inspekcja nie badała np. czy pozostali wspólnicy są farmaceutami.
Hipotetyczne mogłaby, ale znajdują tu zastosowanie reguły prawa administracyjnego i związania organu wnioskiem strony. To znaczy, że nie mogła rozszerzać zakresu postępowania w kontekście zgodność z prawem farmaceutycznym całej działalność spółki.
Główny Inspektor utrzymał decyzję w mocy. Wskazał, że jeśli występujesz o zmianę zezwolenia na prowadzenie apteki musisz spełniać wymogi wynikające z obowiązujących przepisów.
Jak widzisz, nie możesz zapomnieć, że nowe przepisy mają zastosowanie do zezwoleń wydanych przed wejściem w życie „ADA”.
Adam Szurpicki
radca prawny
Zdjęcie: Andrea Piacquadio
***
Wniosek o indywidualną interpretację
Dziś krótko i na temat.
Nie wiem, czy kiedykolwiek zwracałeś się do Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego z wnioskiem o zajęcie stanowiska.
Chciałeś, aby rozwiał Twoje wątpliwości co do niektórych przepisów.
Jednak albo nie otrzymałeś odpowiedzi, albo odpowiedź była delikatnie mówiąc – odsyłająca [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }