Co się dzieje z nowelizacją prawa farmaceutycznego?

Adam Szurpicki22 stycznia 20172 komentarze

Komisja Zdrowia procedowała dnia 17 stycznia 2017r. celem zaopiniowania dla Komisji Nadzwyczajnej do spraw deregulacji poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne.

Komisja po przeprowadzonej dyskusji  pozytywnie zaopiniowała projekt druku 1126.

W posiedzeniu tym  uczestniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia – Piotr Łanda.

Dziś już znamy kolejny termin posiedzenia Komisji Deregulacyjnej, która zajmuje się projektem – zaplanowane jest ono na dzień 25 stycznia 2017 r. o godzinie 11.00.

Dodatkowo Komisja Gospodarki i Rozwoju rozpatrzy informacje o przewidywanych skutkach proponowanych rozwiązań w poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo farmaceutyczne dla rynku aptecznego

Zabierać głos będzie Minister Zdrowia oraz Minister Rozwoju i Finansów.

Posiedzenie tej komisji odbędzie się również w środę 25 stycznia, ale o godzinie 16.00.

Minister Morawiecki raczej nic o ustawie dobrego nie powie. W odnalezionym w Internecie Stanowisku Ministerstwa mowa jest o: „poważnej ingerencji państwa w strukturę własnościową aptek”, osłabieniu konkurencji na rynku. Ministerstwo uważa, że poszkodowanymi byliby młodzi farmaceuci, ponieważ przepisy ograniczyłyby dostęp do zawodu absolwentom studiów.

Według resortu reforma rynku aptek w popieranym przez resort zdrowia kształcie nie tylko niosłaby ryzyko naruszenia przepisów Unii Europejskiej, ale także mogłaby ściągnąć na państwo ryzyko odszkodowań.  Więcej znajdziesz na stronie rmf24.pl

Jak widać prace pozostają na etapie komisji. Niektórzy zapewne są zadowoleni z tego powodu. To z pewnością przedłuża wejście przepisów w życie.

Uważam, że jeśli nawet nowelizacja zacznie obowiązywać w kwietniu, to i tak czasu jest niewiele. W szczególności, gdy planujesz podjąć decyzje np. o przekształceniu apteki.  Tu występują czynniki, które nie są od Ciebie zależne – czas oczekiwania na opinię biegłego rewidenta lub samo procedowanie sądu rejestrowego. Wydziały sądów w poszczególnych miejscowościach są mniej lub bardziej zapracowane.

Na otwarcie nowej apteki czasu także może się okazać niewiele. Na podstawie poczynionych przez mnie obserwacji (po spotkaniach i kontaktach telefonicznych) widać, że zamierzałeś otworzyć aptekę w 2017 r., spokojnie przygotowywałeś lokal lub nawet rozpocząłeś (zamierzałeś rozpocząć) budowę, a tu poważna zmiana prawa.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Adam Szurpicki

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Adam Szurpicki w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Cezary 30 marca, 2017 o 16:23

  Witam jako jednoosobowy właściciel apteki chciałbym zapytać czy dam radę, czy to ma sens przekształcenia apteki w spółkę z o.o. Myślę tu o nowelizacji prawa farmaceutycznego.
  Może bym szukał wspólnika, może bym sprzedał, tylko pytanie czy nie za późno?
  dziekuję za odpowiedź i sugestie.
  z poważaniem
  Cezary Sekrecki

  Odpowiedz

  Adam Szurpicki 30 marca, 2017 o 21:06

  Witam, bardzo dziękuję za pytanie. Wysłałem Panu prywatną wiadomość.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Adam Szurpicki Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

  Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Adam Szurpicki z siedzibą w Wrocławiu.

  Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem adamszurpicki@wp.pl

  Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: