Jak farmaceuta sprzeda i kupi aptekę

Adam Szurpicki            29 grudnia 2016            2 komentarze

Nie wiem jak wnikliwie wczytałeś się w projekt noweli ustawy. Z nowych rozwiązań mamy instytucję przeniesienia zezwolenia na inny podmiot z wykorzystaniem nabycia apteki w trybie art.551 k.c.

Co to oznacza?

Art. 551 k.c. mówi o przedsiębiorstwie jako zorganizowanym zespole składników materialnych i niematerialnych. Jest tam wyszczególnienie co się na to składa. Z tego głównie przepisu korzysta się, aby nabyć przedsiębiorstwo np. działalność jednoosobową.

Właśnie to byłoby najprostsze rozwiązanie, aby kupić lub wnieść aportem aptekę do spółki. W obecnym stanie prawnym jest to niemożliwe. Zezwolenie nie przejdzie na spółkę. Musi ona występować o nowe zezwolenie. Przeniesiesz wyłącznie jej majątek.

W nowej regulacji powstała taka możliwość. Wynika to wprost z treści.

W jednym przypadku dotyczy to właśnie zbycia apteki przez spadkobiercę. Wówczas inny farmaceuta (lub spółka farmaceutów) aptekę nabędzie.

Teraz najważniejsze: jeśli będzie ją prowadził pod tym samym adresem, nie będziemy stosowali przy wydawaniu zezwolenia ograniczeń geo i demograficznych.

Kolejna możliwość to nabycie od podmiotu posiadającego zezwolenie na prowadzenie apteki.

Jednocześnie wskazano, że uczestnikami przeniesienia zezwolenia jest nabywca i zbywca.

Opłata za przeniesienie wyniesie 20 % opłaty za wydanie zezwolenia (jak w przypadku zmiany).

Wszystko super – powiesz. Jednak nabywca musi być farmaceutą (spółką farmaceutów) i przyjąć wszystkie warunki zawarte w zezwoleniu.

Jakaś opcja jednak powstała.

 

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Marcin k Maj 4, 2017 o 22:07

Dzień dobry
A jak to sie bedzie miało w przypadku gdy farmaceuta bedzie chciał kupić sp z oo ?? Bedzie to wyglądało na zasadzie kupna majątku a zezwolenie bedzie przepisane na farmaceutę (jdg) a spółka zostaje w rękach obecnego właściciela ?

Odpowiedz

Adam Szurpicki Maj 13, 2017 o 14:42

Dzień dobry Panie Marcinie,
zapraszam do kontaktu e-mail.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: