ADA ma zastosowanie do wszystkich zezwoleń – nowa interpretacja WIF

Adam Szurpicki10 kwietnia 20202 komentarze

Nie wiem czy wspominałem o interpretacji WIF w Poznaniu korzystnej dla podmiotów dokonujących zmian po wejściu w życie ADA. Chodzi przede wszystkim o zmiany osobowe (wspólników).

Można ją odnaleźć w decyzji wydanej 18 stycznia 2019 r. (WIFPOP.850.1.2019).

W wydanej  interpretacji wskazano, że przepis art. 99 ust. 3a oraz ust. 4 wprowadzony 25 czerwca 2017 roku przez “aptekę dla aptekarza” nie znajduje zastosowania w przypadku zmiany zezwoleń wydanych dla podmiotów przed jej wejściem w życie.

O zasadach na jakich możesz wystąpić o indywidualną interpretację pisałem tutaj.

Może się właśnie zastanawiasz, czy o taką interpretację nie wystąpić. Zachęcam do zapoznania się z wpisem. 🙂

Jednak w tym roku, pojawiła się nowa interpretacja Wielkopolskiego Inspektoratu, która jest zgoła odmienna od poprzedniej.

Dokładnie datowana jest na 16 marca 2020 r.

Stan faktyczny był prosty:

Nowa osoba chciała przystąpić do spółki jawnej w charakterze wspólnika. Nie był to farmaceuta.

Podmiot wystąpił o interpretację aby uzyskać stanowisko Inspekcji: czy przepis art. 105 w zw. z 99 ust. 4 ustawy Prawo farmaceutyczne znajduje zastosowanie w postępowaniu w przedmiocie zmiany zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej będącej skutkiem przystąpienia osoby fizycznej niebędącej farmaceutą w charakterze wspólnika do spółki jawnej.

Pojawiły się także zapytania o ważność takiego zezwolenia oraz wyłączenie możliwości takiej zmiany.

Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny zmienił swoją wcześniejszą interpretację.

W decyzji uznał, że nie można zmienić zezwolenia, jeśli nie są spełnione zapisy wprowadzone do Prawa farmaceutycznego nowelizacją określoną jako “apteka dla aptekarza”. Decyzję odnajdziesz tu.

Gdy dochodzi do złożenia wniosku o zmianę zezwolenia na prowadzenie apteki i po tej zmianie podmiotowo prowadzący aptekę nie odpowiadałbym wymogom ustawy, to taka zmiana nie jest możliwa. Możliwa jest wyłącznie taka zmiana zezwolenia, która jest zgodna z przepisami ustawy p.f. w aktualnym brzmieniu jej przepisów.

Stwierdzenie to zostało przytoczone z treści uzasadnienia jednego z wyroków wojewódzkiego sądu administracyjnego w Warszawie.

Do takiego stanu rzeczy należy się powoli przyzwyczaić.

Pamiętaj: interpretacje wydawane w indywidualnych sprawach nie są wieczne…🙂

Przecież stanowisko można zmienić.

Ciekaw jestem, czy za jakiś czas nie nastąpi kolejna zmiana w podejściu do materii. Szczególnie w kontekście orzecznictwa sądowego.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 600 337 887e-mail: a.szurpicki@szurpiccy.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Paweł listopad 8, 2020 o 20:03

Witam
jak widać nie ma w dalszym ciągu stabilizacji w przepisach takich czy innych , ciekawe jak będzie interpretacja w moim przypadku – kiedy jako farmaceuta , osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą chciałbym kupić aptekę w której w tej chwili pracuje jako kierownik – właścicielem apteki jest spółka akcyjna, spółka komandytowa
zobaczymy co mi z tego wyjdzie
pozdrawiam

Odpowiedz

Adam Szurpicki listopad 9, 2020 o 18:02

Dzień dobry. Dziękuję za komentarz. Nie taki wilk straszny. Istotna jest dobrze przygotowana umowa oraz audyt nabywanego przedsiębiorstwa. Jeśli będzie potrzebował Pan wsparcia proszę o kontakt. Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Adam Szurpicki Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Adam Szurpicki z siedzibą w Wrocławiu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem adamszurpicki@wp.pl

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: